Toplam Seri : 237
Bölüm : 8573
Altyazı : 8654
Özel/OVA : 112
Film : 44
Müzik : 1481
Arşiv Büyüklüğü :Taynikma Türkiye'de 
Yazar: green | 20.11.2008 | Ana Sayfa | Çöp Kutusu
Beyaz Balina Yayınları tarafından sitemize iletildiği üzere Taynikma adlı Danimarka kökenli, manga tarzı 10 kitaptan oluşan eser Türkiye'de yayımlanmaya başlandı.

Taynikma

Gölgelerin Hükümdarı (1. Kitap)
Merlin P. Mann & Jan Kjær
Çeviri: Cemile Özyakan

Sayfa Sayısı: 64
ISBN: 978-975-999-319-1
Barkod: 978-975-999-319-1
Ebat: 13,5 x 19 cm
Kağıt: 1. Hamur
Kapak: KARTON KAPAK
Fiyatı: 6 YTL


Kitap Hakkında:

Taynikma, 10 kitaptan oluşan ve on yaş civarındaki erkek çocuklara hitap eden Manga tarzı bir dizi. Ancak ne sadece çizgi roman, ne de düz metin. Bu seri, türünün ilk örneği! Ve artık Türkçede. Her kitapta bir de ek olarak sanatsal beceriler için “Nasıl Çizilir” bölümü var (sonda). Konu ise bambaşka bir dünyada geçiyor, klanların hüküm sürdüğü bir dünyada.
Taklanya uzun yıllar boyunca tüccarlar, zanaatkarlar ve bilgeler için huzur dolu bir yer olarak varlığını sürdürür. Her klanın kendine ait bir tanrısı bulunmaktadır: Güneşin iyileştirici gücüne sahip Güneş Tanrısı, gölgelerin koruyucu gücüne sahip Ay Tanrısı, işlenmemiş güce sahip Dağ Tanrısı ve bilgeliğin gücüne sahip Nehir Tanrısı.
Ve bir gün zengin ve güçlü konumuna rağmen Tklanya’da tartışmalar doğacaktır.
Birinci kitapta 14 yaşındaki Koto, Sarratum Dağları’nın eteklerinde bulunan Korsay’ın küçük bir kasabasında anne ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Hem maceraperest hem de cesur bir çocuktur. Çeviktir ve gölgelerde saklanabilme gibi inanılmaz bir özelliğe sahiptir. Gün içinde nasıl görüyorsa karanlıkta da aynı keskin görüş yeteneğine sahiptir. Bu özellik ona ne annesinden ne babasından kalmıştır. Bir gün kuşaktan kuşağa geçen değerli şeyi satmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Şehre ulaştığında hem muhafızlar hem de hırsızlar bunu ondan çalmak isterler. Ve Koto’nun kaderi gölgeler arasında onu bekleyen gizemli bir kişinin ellerindedir.
İkinci kitapta bir kapkaç çetesi Koto’nun elindeki değerli şeyi çalmıştır ve Koto onu geri almak için tehlikeli bir göreve atılır. Yolculuk esnasında yeni arkadaşlar edinir ve gizemli güçleri ile onları nasıl kullanacağını öğrenir. İhanete karşı savaşmak ve kendini korumak zorunda kalır. Yer altı mağaralarından kaçıp kurtulmak isterken tahmin ettiğinden daha korkunç bir şeytanla karşı karşıya kalacaktır.

Yaratıcılarından Merlin P. Mann Disney’in Finding Nemo ve İnanılmaz Aile gibi birçok önemli kitabında uzun bir dönem metin yazarlığı yapmış, bilgisayar oyunları, televizyon ve film yapımlarında görev almış; Jan Kjaer ise grafik sanatlarından mezun olduktan sonra çok sayıda Lego projelerinde çalışmıştır, şu an manga üzerine yazmayı sürdürüyor ve hâlâ Danimarka ulusal kanalında teknik dersler veriyor.

Taynikma ilk kez 2005’te Danimarka’da yayımlandı ve kitapçılarda olduğu kadar basın ve halk tarafından da ilgiyle karşılandı. Dizi, 2007’de çocuklar tarafından oylanan ulusal Orla Ödülü’ne layık görüldü.
Taynikma kelimelerin ve resimlerin yepyeni dinamik bir kombinasyonunu sunuyor. Metin ve çizimler öyle hızlı akıyor ki okuyucu adeta sürükleniyor.
Danimarka, İsviçre, Norveç, İzlanda, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinden sonra Portekiz ve yakın bir zaman önce de İngiltere’de yayımlandı.


TAYNİKMA

1. Kitap: Gölgelerin Hükümdarı
2. Kitap: Fareler
3. Kitap: Güneş Kulesi
4. Kitap: Kayıp Mezarlıklar
5. Kitap: Gizli Bölge
6. Kitap: Grupların Savaşı
7. Kitap: Hanzel’in Tuzağı
8. Kitap: Gölgeler Ormanı
9. Kitap: Işık Kalesi
10. Kitap: Son Savaş